Spoznajte našo stranko
Naročnik: Spar, d.o.o.
Industrija: Trgovina
Spar Slovenija je del mednarodne verige trgovin Spar, prisotne v več kot 45 državah po vsem svetu. Podjetje temelji na kakovosti, zanesljivosti in odgovornosti do svojih kupcev, zaposlenih, družbenega in naravnega okolja. Njihove ključne vrednote, ki jih vsakodnevno uresničujejo na vseh segmentih poslovanja, so prijaznost, enostavnost in sodobnost.
Glavni izzivi
Pred dvema letoma so v podjetju začeli postavljati vrednote, pri čemer so želeli identificirati vedenja, ki so pomembna zaposlenim, in vrednote, ki jih želijo podpirati tudi preko kadrovskih procesov. V projekt vrednot so vključili sodelavce iz vseh oddelkov ter različnih nivojev, saj so želeli slišati, kaj je zanje pomembno, na kakšen način delajo skupaj ter na kako uresničujejo in dosegajo cilje.
V tem času so namenili veliko časa pogovorom o ciljih in vrednotah ter postavili kompetenčni model in različne modele izobraževanj. V letošnjem letu pa so začeli tudi projekt 360 za samorazvoj, katerega namen je bil opolnomočenje njihovih vodij. Pri tem smo jim nasproti prišli v Quantiflyju z našim orodjem za zbiranje povratnih informacij, ki smo ga prilagodili njihovim potrebam.
Rešitev
Na začetku smo v sodelovanju s kadrovsko službo določili postavke za vprašalnik. Kot je poudarila Monika Teran, direktorica kadrovskega oddelka Spar, d.o.o., smo vprašalnik sestavili na podlagi njihovih vrednot in vedenj, ki te vrednote podpirajo. Ker so bili v tokratno meritev vključeni vodje, smo dodali še nekaj vprašanj na temo vodenja.
K sodelovanju so povabili približno 200 vodij, ki pa so se lahko sami odločili, ali želijo sodelovati ali ne. Vsem vodjem so na predstavitvi predstavili namen projekta, njegov potek ter rezultate in informacije, ki jih bodo na podlagi tega pridobili. Na povabilo so se odzvali skoraj vsi vodje, kar kaže na njihovo željo po pridobivanju povratnih informacij in nadaljnjem razvoju. Vodje so sami določili, kdo naj jih oceni, pri tem pa so sledili vodilu, da izberejo svoje podrejene, nadrejene ter ostale sodelavce, s katerimi sodelujejo vsaj na tedenski ravni.
Vodje so nato prejeli vprašalnik, v katerem so ocenili sebe, in vprašalnik, v katerem so ocenili druge vodje, ki so jih izbrali za ocenjevalce. Ostali izbrani ocenjevalci pa so v ocenjevanje prejeli vprašalnik, v katerem so ocenili svoje vodje.
Podjetju je bilo pomembno, da imajo možnost ocenjevanja tudi sodelavci, ki nimajo službenih e-poštnih naslovov, kar smo rešili s pomočjo QR kod, ki so jih vodje lahko delili z njimi.
“Quantifly bi priporočala, ker ste se zelo uspeli prilagoditi posebnim zahtevam, znali slišati naše potrebe ter najti hitre in enostavne tehnične rešitve za izvedbo vseh posebnosti.”
Monika Teran, direktorica kadrovskega oddelka Spar, d.o.o.
Rezultat
“Odziv vodij je bil super. Nekateri so bili kar malce presenečeni, ko so videli tako visoke ocene.”
Monika Teran, direktorica kadrovskega oddelka Spar, d.o.o.
Rezultat analize so bila individualna poročila. Dobili so jih vsi vodje, ki so prejeli vsaj pet ocen s strani izbranih sodelavcev. Spodbudno je tudi, da so zaradi velikega odziva poročila prejeli skoraj vsi vodje, ki so se odločili sodelovati v projektu. Vsi so imeli tudi priložnost, da se udeležijo individualnih coaching srečanj ter s tem pridobijo boljši vpogled v svoje rezultate, na podlagi katerih so lahko oblikovali tudi individualne akcijske načrte.
“Vsak udeleženec je prejel neposredno informacijo oseb, s katerimi je delil anonimno anketo. Rezultati na koncu so primerjani z lastno oceno, z oceno anketiranih in s povprečnimi ocenami ostalih udeležencev. Osebno sem dobil širši vpogled sodelavcev v to, kaj jih pri delu moti, kaj si želijo, kaj pri meni vidijo in cenijo ter predvsem s slednjim dobil nov zagon za nadaljnje delo.”
Vodja v podjetju Spar, d.o.o.
Vodstvo podjetja pa je prejelo poročilo na ravni podjetja, na podlagi katerega so pridobili skupni rezultat izraženosti vrednot in vedenj vseh ocenjevanih vodij.
Kje vidijo največje koristi izvedbe 360 projekta?
Monika Teran navaja, da koristi analize vidi predvsem na dveh področjih. Prvo je, da so vodje v podjetju dobili potrditev, da so res dobri vodje, da živijo vrednote podjetja in so zgled vodenja za svoje sodelavce. Tudi podjetju je to dalo dodatno potrditev, da imajo res dobre vodje.
Drugo korist vidi v tem, da je vsak od udeležencev dobil vpogled v svoje priložnosti za razvoj ter našel področja, kjer se lahko še dodatno razvija. Eden izmed vodij je poudaril, da mu je bilo všeč predvsem to, da je prek anonimnih vprašalnikov prejel iskrene povratne informacije, ki jih drugače redko prejme. Pri vsem tem so vsekakor svojo vlogo odigrala tudi individualna coaching srečanja, ki so se jih zaposleni lahko udeležili.
“Na srečanju sem prejel povratno informacijo, kaj si sodelavci še želijo in trenutno nimajo. Gre za enostavne, hitro vpeljive zadeve. Za ponovno koriščenje storitve bi se odločil prav zaradi tega vidika, da sodelavci izrazijo, kaj jim še manjka, kar drugače ne povedo, ter zaradi povratne informacije o mojem delu s sodelavci, kako so zadovoljni, če je kaj za izboljšati ali popraviti.”
Vodja v podjetju Spar. d.o.o.
Komu bi priporočili takšno analizo?
Monika Teran bi takšno analizo priporočila vsakemu podjetju, kjer je prisotna odprta kultura povratnih informacij in kjer podjetje stremi k rasti ter razvoju. Predlaga, da se projekt izpelje od zgoraj navzdol — z zgledom vodij. Kasneje je pomembno, da se možnost vključitve ponudi tudi ostalim zaposlenim, ki se želijo razvijati.